Jaecoo J7 w leasingu - idealny SUV dla nowoczesnych...
Sektor motoryzacyjny rozwija się w szybkim tempie, a wybór odpowiedniego pojazdu stał się bardziej skomplikowany niż kiedykolwiek wcześniej...
Wpis z serii "Jak sprawdzić ...?" . Tym razem skupimy się na uszczelce głowicy. Dowiedz się więcej o jej budowie i funkcji oraz jak rozpoznać uszkodzenie.
Uszczelka znajduje się pomiędzy głowicą a blokiem silnika. Spełnia następujące funkcje:
Może pracować w ekstremalnie trudnych warunkach. Ekstremalne temperatury mogą spowodować awarię, nawet przy ciśnieniu 200 barów. Ciśnienie w oponie samochodowej to około 2-3 bary. Uszczelka jest trwała, ale może ulec zmęczeniu i uszkodzeniu.
Woda, kanały olejowe i cylindry przechodzą przez uszczelkę. Istnieją trzy rodzaje wycieków, które mogą wystąpić w zależności od lokalizacji uszczelki: wycieki płynu chłodzącego, wycieki oleju lub przedmuch spalin. Każdy z nich może prowadzić do awarii silnika. Uszkodzenie uszczelki może być scharakteryzowane przez:
Sprawdź również: Test uszczelki pod głowicą na stronie https://real-tech.pl/uszkodzona-uszczelka-pod-glowica-jak-rozwiazac-problem_ealo.a
Odkręć korek zbiornika wyrównawczego i włącz silnik. Spaliny mogą przedostawać się do układu chłodzenia, jeżeli ze zbiornika wydobywają się pęcherzyki powietrza lub lekki dym. Jeżeli pęknięcia uszczelek są duże, płyn chłodzący może przedostać się do komory spalania i zatkać części. Najczęstsze jest uszkodzenie pomiędzy kanałem wodnym, cylindrem i układem chłodzenia. W następnej części pokażę jak sprawdzić czy w układzie chłodzenia nie ma spalin.
Bulgotanie NIE musi oznaczać, że uszczelka głowicy jest uszkodzona. Jeśli samochód posiada chłodnicę zaworu EGR, może to również wskazywać na problem.
Należy sprawdzić, czy w zbiorniku, pod bagnetem lub na korku wlewu oleju nie ma osadów przypominających majonez. Termin "majonez" odnosi się do emulsji oleju i płynu chłodniczego. Może to być spowodowane pęknięciem uszczelki między kanałem wodnym (lub olejowym) a głowicą, co umożliwia mieszanie się oleju z płynem chłodzącym.
Osad pod korkiem wlewu oleju nie musi wskazywać na uszkodzenie uszczelki. Może to być spowodowane jazdą na krótkich dystansach, stosowaniem oleju niskiej jakości lub niedogrzewaniem silnika.
Należy kontrolować poziom płynu chłodzącego w zbiorniku. Jeśli poziom płynu chłodniczego w zbiorniku spada, może to oznaczać nieszczelność uszczelki między kanałem olejowym a wodnym. W przypadku dużego wycieku na bagnecie mogą pojawić się "oczka". Silnik może być również przegrzany w wyniku nieszczelności. Wskaźnik temperatury może nawet osiągnąć czerwoną strefę.
Pęknięcie pod głowicą pomiędzy kanałem olejowym a cylindrem może być powodem, dla którego samochód pali na biało. To powoduje dym przez wpuszczanie oleju.
Dym może również wskazywać na zły dobór paliwa lub wypalony filtr DPF.
Należy sprawdzić przewody chłodnicy. Jeśli węże są zbyt twarde (nie uginają się przy ściskaniu), może to oznaczać, że w układzie chłodzenia panuje zbyt duże ciśnienie. Może być również odczuwalny spadek mocy samochodu wraz ze spadkiem ciśnienia w układzie spalania.
Sektor motoryzacyjny rozwija się w szybkim tempie, a wybór odpowiedniego pojazdu stał się bardziej skomplikowany niż kiedykolwiek wcześniej...
Historia marki MG: od klasyki po nowoczesność Marka MG, czyli Morris Garages, ma długą i barwną historię, która sięga początku XX wieku...
Świat motoryzacji stale ewoluuje, wprowadzając nowe technologie, wzornictwo i wydajność. W roku 2024 Kia Sorento, jedno z flagowych modeli marki...
Polacy rozważający zakup samochodu elektrycznego zostali poproszeni o wymienienie zalet, jakie dostrzegają w tego typu pojazdach. Odpowiedzi dają...
E-mail: sugestia@adssupport.pl
ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!