|   | 

Nietrzymanie moczu - przyczyny

Choć nietrzymanie moczu jest dość częstym problemem, nie rozmawia się o nim dużo. Niesłusznie, schorzenie nie ma jednej tylko przyczyny i w wielu przypadkach uporanie się z nim nie jest wcale skomplikowane. Warto więc zadać sobie pytanie o to, jak można wyjaśnić problem z nietrzymaniem moczu.

Nietrzymanie moczu – w poszukiwaniu źródeł problemu

Nietrzymanie moczu objawia się tak samo bez względu na okoliczności, warto jednak pamiętać, że mówimy o schorzeniu, które może mieć co najmniej kilka przyczyn. Zwykle wspomina się w tym kontekście o zaburzeniu funkcjonowania jednego z elementów składających się na drogi moczowe. Najczęściej winna jest nieprawidłowa kondycja mięśni dna miednicy znajdujących się wokół cewki moczowej. To właśnie one przeciwdziałają bezwiednemu wypływaniu moczu, ich kondycja nie zawsze jest jednak zgodna z oczekiwaniami. 

Mówiąc o przyczynach nietrzymania moczu najczęściej wspomina się o przebytych ciążach oraz o tych porodach, do których doszło siłami natury. Źródeł problemu należy jednak doszukiwać się również w nadwadze i otyłości, cukrzycy oraz w pewnych predyspozycjach genetycznych. Przyczyną schorzenia może być też zaawansowany wiek, choroby neurologiczne i defekty anatomiczne. Co ciekawe, dziś odchodzi się już od wiązania nietrzymania moczu z częstymi zakażeniami dróg moczowych. Nie znaleziono też mocnych dowodów na to, że problem częściej pojawia się u osób bardzo aktywnych fizycznie oraz tych, które palą papierosy.

Nietrzymanie moczu – rodzaje choroby

Różne przyczyny choroby sprawiają, że nie zawsze możemy mówić o tym samym rodzaju nietrzymania moczu. Objawy problemu nie różnią się między sobą, określenie, z jakim jego rodzajem mamy do czynienia pozwala jednak na zaproponowanie pacjentowi najlepszej formy terapii. Warto więc przypomnieć, że najczęściej mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, częstym zjawiskiem jest jednak również tak zwane naglące nietrzymanie moczu oraz nietrzymanie pozazwieraczowe. 

Naglące nietrzymanie moczu ujawnia się, gdy mięśnie zwieracza wykazują się nadmierną aktywnością. Jest bardzo intensywne, a tym samym niemal niemożliwie do opanowania. Z kolei wysiłkowe nietrzymanie moczu wiąże się ze słabością mięśni dna miednicy. Jeśli są one zbyt słabe, nie są w stanie zapewnić nadmiernego zabezpieczenia dla cewki moczowe. W rezultacie, najczęściej pod wpływem wysiłku fizycznego, nacisk na cewkę jest na tyle duży, że nie można już z nim walczyć.

Nietrzymanie moczu – leczenie

Jak już wspomniano, nietrzymanie moczu jest problemem możliwym do pokonania, wymaga jednak leczenia. Już podczas pierwszej wizyty lekarz jest w stanie poznać przyczynę schorzenia. Jeśli wywiad z pacjentem nie jest wystarczający, można zlecić dodatkowe badania ujawniające źródła problemu. Popularnym sposobem leczenia są tabletki na nietrzymanie moczu. Warto pamiętać jednak również o tym, że doskonałe rezultaty przynosi rehabilitacja, zarówno ta wykonywana pod okiem specjalisty, jak i w domowych warunkach.

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!