|   | 

Jak pomóc osobom niepełnosprawnym?

Często mijamy ich na ulicy, dziękując Bogu, że jesteśmy zdrowi. Są też tacy, którzy nie z podziwem, a z pewnym niezrozumieniem, zastanawiają się jak oni mogą normalnie funkcjonować. Jak łatwo się domyślić, mowa o osobach niepełnosprawnych, którzy mimo - „technicznych” trudności, są w stanie żyć jak „normalni” ludzie. Co więcej, życie takich osób jest przeżywane mocniej, intensywniej i pełniej w tym sensie, że sytuacje, które dla nas są „chlebem powszednim”, dla nich oznaczają cud.

 

Motywacja do działania

Wiesz kim jest Nick Vujicic? Ten człowiek podbił serca milionów ludzi z całego świata. Nicholas James Vujicic pochodzi z Australii i jest niesamowitym mówcą motywacyjnym. Urodził się z rzadką chorobą - amelią, tj. wadą wrodzoną, polegającą na braku jednej lub wielu kończyn. Mimo tego, Nicholas jeździ po całym świecie i opowiada o swojej chorobie, motywując do działania ludzi, którzy także zostali pokrzywdzeni przez los.

Należy też wiedzieć, że odbywają się igrzyska paraolimpijskie – zawody sportowe dla osób niepełnosprawnych fizycznie. Warto w tym miejscu zacytować polskiego mówcę motywacyjnego Jana Pawła Tomaszewskiego: „Tylko ten, kto nie boi się przegrać, w końcu odniesie zwycięstwo”.

Powinniśmy też mieć na uwadze to, że nie wszyscy są w stanie mówić otwarcie o swojej chorobie. Musimy umieć zachować się taktownie i nie wyciągać na siłę informacji z osoby niepełnosprawnej, ponieważ zbyt szybkie spoufalanie się może tworzyć bariery, zamiast je przełamywać. Takie osoby same muszą stwierdzić, kiedy będą gotowe do dzielenia się swoim doświadczeniem.

 

Dotacje unijne dla osób niepełnosprawnych

Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mają możliwość skorzystania z funduszy europejskich. Środki te, są przeznaczone na specjalne szkolenia, które umożliwią im później łatwiejsze znalezienie pracy, albo pozwolą założyć własną działalność gospodarczą. Dodatkowo osoby niepełnosprawne zakładające własną firmę, mogą starać się o zakup wszystkich niezbędnych sprzętów czy też wyremontowanie lokalu, który chcą użytkować.

Niepełnosprawni mogą się ubiegać o tego typu świadczenia, dopiero gdy wykażą pełny komplet dokumentów, takich jak: wnioski, formularze, załączniki. Takie osoby mogą otrzymać środki piętnastokrotnie wyższe niż przeciętne wynagrodzenie. Najistotniejszą kwestią jest złożenie dokumentów, świadczących o stopniu niepełnosprawności, a także dobrze sformułowany biznesplan.

O dotacje unijne mogą ubiegać się też rodzice dzieci niepełnosprawnych. Dofinansowanie europejskie pokrywa większość kosztów, pozostałe pieniądze można uzyskać od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zdobyte środki można przeznaczyć, m.in. na sprzęty rehabilitacyjne i specjalistyczne oraz na WTZ (Warsztaty Terapii Zajęciowej).

 

paraolimpijczycy

 

Zostań hipoterapeutą

Zastanawialiście się kiedyś czym jest hipoterapia? Są to zabiegi terapeutyczne, w których rolę terapeuty odgrywa koń. Leczenie, z pomocą tego zwierzęcia działa korzystnie na układ ruchu, zmysły, psychikę oraz zachowania społeczne chorych dzieci.

Rehabilitacja konna dzieci niepełnosprawnych obejmuje, m.in. ludzi z porażeniem mózgowym, autyzmem i nadpobudliwością, o różnym stopniu niepełnosprawności, z zespołem Downa, zaburzeniami emocjonalnymi oraz w rozwoju psychoruchowym (więcej informacji znajdziesz na: http://szkolenia-gw.pl/oferta/kurs_instruktora_hipoterapii).

 

Jak traktować ludzi niepełnosprawnych?

Możliwe, że w ich towarzystwie czujemy się niezręcznie, bo uważamy, że za bardzo się różnimy. Ci ludzie są inni, ale nie gorsi. Należy pamiętać o tym w sytuacjach, gdy spotykamy takich ludzi w swoim życiu. Musimy wtedy uważać, aby takiej osoby nie urazić, ale też nie możemy jej lekceważyć. A lekceważenie często rodzi z tego, że nie wiemy jak się zachować.

Pierwsza zasada – jeśli ktoś jest niepełnosprawny, nie musi to wcale oznaczać, że zawsze potrzebuje pomocy. Najgorsze, to z góry zakładać, że ktoś sobie nie poradzi i odbierać mu szansę sprawdzenia się. Osoba niepełnosprawna jest świadoma swoich sił i wie też, kiedy musi poprosić o pomoc. Jeśli znajduje się w miejscu, które jest dla niej znane, w którym dobrze się czuje i otaczają ją znajome osoby, wtedy nie potrzebuje takiej uwagi i zaangażowania ze strony innych, jak w zupełnie obcych dla siebie warunkach. W takich sytuacjach, nasza pomoc może okazać się niezbędna, zanim jednak jej udzielimy, zawsze powinniśmy zapytać o zgodę daną osobę.

Drugą istotną sprawą jest charakter naszych rozmów. Będąc w towarzystwie osoby niepełnosprawnej i towarzyszącej jej zdrowej osoby, zawsze powinniśmy rozmawiać z obiema w równym stopniu. To znaczy, żeby nie ignorować osoby mniej sprawnej i nie wykluczać jej z rozmowy, ponieważ ułomność fizyczna, wcale nie musi oznaczać ułomności psychicznej.

Zakończmy sentencją Jana Pawła Tomaszewskiego:

Rób rzeczy nowe. Rób rzeczy trudne, a zobaczysz w sobie siłę, której nigdy wcześniej nie widziałeś.

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!